Hakkımızda

logo
Dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes tarafından 1956 yılında hizmete açılan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları, 2018 yılında Albayrak Grubu tarafından devralınmış ve Mayıs 2019’dan itibaren SUKKAR markasıyla şeker üretimine başlanmıştır.
60 milyon TL’nin üzerinde yatırımla yenilenip modernize edilen fabrikalarda bu çalışmaların neticesinde, günde 1800 ton pancar işlenen Erzincan Şeker Fabrikası’nın kapasitesi 2200 tona ve yine günde 3300 ton pancar işlenen Erzurum Şeker Fabrikası’nın kapasitesi de 4200 tona çıkmıştır.

6,400

Ton Günlük Toplam Pancar İşleme Kapasitesi

77,000

Ton Yıllık Kristal Şeker Üretimi

120,000

Dönümlük Tarlada Pancar Ekimi

Sektörün Parlayan Değeri


Türkiye'nin Şekerini Üretiyor
4000’e yakın çiftçiyle 120.000 dönüm tarlada pancar ekimi ve yaklaşık yarım milyon ton şekerpancarı hasadı yapılan bölgede SUKKAR, 1500 dönüm arazi ve 116 dönüm kapalı alanda yıllık 77.000 ton kristal şeker üretim kotası bulunmaktadır. Bunları gerçekleştirirken tamamına yakını fabrika bölgelerinden olmak üzere 400 personele de istihdam imkânı sağlamaktadır.
image
image
Makinalı Tarım Uygulamalarıyla
Verimlilik ve Tasarrufa Öncelik Veriyoruz
Dekar başına pancar üretimi ve şeker verimini artırmak için Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarında makinalı tarıma geçişin de öncüsü olan SUKKAR, bu hedef kapsamında yurt dışından ithal edilen pancar söküm, yükleme ve temizleme makinelerini hizmete sokmuştur. Böylelikle şekerpancarı tarladan kolaylıkla sökülüp taşınmakta, iş yükünden ve maliyetten tasarruf edilmektedir.

Daha Adil Şartlar İçin


Emeği Gözetiyoruz
Önceki dönemlerde pancar toplama alanlarında uygulanan göz firesi sona erdirilmiş yeni pancar analiz ünitesi kurularak daha adil ve hakkaniyetle çiftçilerin emekleri değerlendirilmiştir.
image
image
Doğal Şekerin Geleceği
Örnek Tarım Uygulamaları
Ayrıca, Erzurum bölgesinde şeker pancarı üretimi konusunda ihmal edilen tarım ekim sahalarına ağırlık vermeyi planlayan şirket burada ise örnek tarım uygulamasını hayata geçirerek verimi ve çiftçi eğitimini en üst seviyelere çıkarmayı hedeflemektedir. Yapılması planlanan yatırımlarla kuru küspe tesisi, küp şeker tesisi ve şeker paketleme tesisleri de yakın vadeli hedefleri arasındadır.